Topjob

To je slovenska raziskovalka, ki v ZDA išče zdravila za redke oblike otroškega raka

»Tu je veliko priložnosti za povezovanje med akademijo in gospodarstvom. Če raziskovalci odkrijejo novost, hitro nastanejo odcepljena podjetja ali pa se povežejo z inštituti ali startupi, ki izdelujejo zdravila,« pravi Polona Šafarič Tepeš.
Avtor
avtor
05.05.2021 09:00
Čas branja: 7 min
To je slovenska raziskovalka, ki v ZDA išče zdravila za redke oblike otroškega raka
Ker so pediatrični raki redki, se velika farmacevtska podjetja ne odločajo pogosto za naložbe v raziskave na tem področju, pojasni slovenska znanstvenica v New Yorku Polona Šafarič Tepeš. Foto: Osebni arhiv

V nadaljevanju:

Polona Šafarič Tepeš v laboratoriju Cold Spring Harbor v New Yorku raziskuje redke pediatrične rake in išče zdravila zanje. V ZDA je odšla kot doktorska študentka biomedicine na ljubljanski...

Za dostop registrirajte uporabniško ime ali pa se prijavite, če ime že imate.

  • Članek je na voljo le naročnikom.
  • 3-MESEČNI DOSTOP SAMO 14,99 EUR

     
    mailtimer.io

    ✔ Neomejen dostop do vseh vsebin.

    Dostop do poslovnih Internetvjujev.

    Dostop do FINANCE POSLOVNI storitev.

    Finance aplikacija za iOS in Android.

    Dostop do Vlagatelja Maksa.

  • Aktualno
    ECIS: Slovenija presega evropsko povprečje obolevnosti za rakom
    Medicina danes
    AktualnoMag. Samo Pitamic* ECIS: Slovenija presega evropsko povprečje obolevnosti za rakom

    Ocena incidence raka v Sloveniji za leto 2020 nas s starostno standardizirano stopnjo 616 primerov na 100 tisoč prebivalcev po podatkih evropskega informacijskega sistema ECIS (European Cancer Info System) uvršča na sedmo mesto v Evropi. Evropsko povprečje obolevnosti presegamo za 8,18 odstotka, od sosedov pa je slabše uvrščena le Madžarska, kjer povprečje EU presegajo za 9,43 odstotka.

    Slovenija
    ESMO: Poudarili posameznici prilagojeno spremljanje v obdobju po prebolelem raku
    Medicina danes
    SlovenijaMag. Samo Pitamic* ESMO: Poudarili posameznici prilagojeno spremljanje v obdobju po prebolelem raku

    O vprašanju ustreznosti obravnave oseb, ki so prebolele raka, je na srečanju v Luganu (ESMO, Breast Cancer 2021) razpravljala Kelly de Ligt z nizozemskega onkološkega inštituta v Amsterdamu. Zaradi zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja danes prek 70 odstotkov žensk po diagnozi raka na dojki živi vsaj še deset let, trenutno pa se njihova obravnava po ozdravitvi v državah Evrope razlikuje.

    Aktualno
    AACR: Življenjski slog zmanjša tveganje raka na prostati
    Medicina danes
    AktualnoMag. Samo Pitamic* AACR: Življenjski slog zmanjša tveganje raka na prostati

    Pomen zdravega življenjskega sloga v preventivi raka prostate je na srečanju AACR osvetlila Anna Plym (Brigham and Women’s Hospital), ki se ukvarja z določanjem poligenetskega tveganja za razvoj te oblike raka. Predstavila je analizo raziskave Health Professionals Follow-up Study, v kateri so 10.443 moških spremljali 18 oziroma 22 let (mediana) in v tem obdobju odkrili 2.111 primerov raka na prostati in 238 primerov smrtonosnega raka prostate, ki so ga definirali kot metastatsko bolezen ali pa kot specifično smrt zaradi te oblike raka.

    Aktualno
    M. Harlander: Tudi slovenski pulmologi si želijo presejanja za raka pljuč
    Medicina danes
    AktualnoUrša Blejc M. Harlander: Tudi slovenski pulmologi si želijo presejanja za raka pljuč

    Doc. dr. Matevž Harlander, predstojnik KO za pljučne bolezni in alergije v UKC Ljubljana, je na Kokaljevih dnevih opisal pot bolnika s pljučnim rakom od odkrivanja bolezni do zdravljenja. Čeprav je večina bolnikov odkrita v poznem stadiju, so njihovi obeti danes boljši kot nekoč. Ob uvedbi presejanja, ki si ga želijo tudi slovenski pulmologi, pa bi lahko bila umrljivost za pljučnim rakom še petino manjša.

    Aktualno
    Evropa se še ni odločila za presejanje raka pljuč (IASLC)
    Medicina danes
    AktualnoMag. Samo Pitamic* Evropa se še ni odločila za presejanje raka pljuč (IASLC)

    Svetovno združenje za raziskave raka na pljučih (IASLC) je v začetku maja organiziralo simpozij o presejanju pljučnega raka. Preplet različnih strokovnjakov je ponudil uvid v trenutno dogajanje na področju, ki je bilo zelo dolgo zapostavljeno, nov zagon pa se je nedvomno zgodil kmalu po predstavitvi rezultatov evropske raziskave NELSON, ki je potrdila in nadgradila prvo randomizirano ameriško raziskavo NLST (National Lung Screening Trial). Danes ni več nikakršnega dvoma, da je presejanje tvegane populacije s CT-preiskavo učinkovito – še več, gre za pristop, ki bi poleg prenehanja kajenja prinesel največjo korist v preživetju med vsemi onkološkimi boleznimi. Zakaj torej v Evropi čakamo, da rak iz pljuč metastazira in postane neozdravljiv?

    COVID-19
    Klinika Golnik: Nič manj diagnoz in nič slabše zdravljenje pljučnega raka
    Medicina danes
    COVID-19Urša Blejc Klinika Golnik: Nič manj diagnoz in nič slabše zdravljenje pljučnega raka

    Na spomladanskem srečanju Združenja pnevmologov Slovenije sta doc. dr. Mateja Marc Malovrh in Katja Mohorčič z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo pripravili pregled, kaj se med epidemijo dogaja z bolniki z rakom pljuč. Analiza na njihovi kliniki je pokazala izjemen uspeh. V nasprotju s podatki iz tujine in pričakovanji so v prvem letu epidemije na njihovi kliniki (kjer postavijo 40 odstotkov vseh teh diagnoz v Sloveniji) ni bilo negativnega vpliva na število diagnosticiranih in zdravljenih bolnikov z rakom pljuč niti niso k njim prihajali bolniki v višjih stadijih kot do zdaj.

    Smernice
    [Smernice] Z rakom povezani trombembolizmi
    Medicina danes
    SmerniceUrša Blejc [Smernice] Z rakom povezani trombembolizmi

    Venski trombembolizmi (VTE) so pogost in resen zaplet pri bolnikih z rakom ter drugi najpogostejši vzrok smrti za metastazami, zato je skrbna izbira antikoagulacijskega zdravila zelo pomembna, je doc. dr. Gregor Tratar s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana povedal v sklopu spletne konference na portalu Kardioposvet. Raziskave so pokazale, da večina bolnikov lahko jemlje neposredne peroralne antikoagulante.

    Aktualno
    Zakaj potrebujemo aparat za celično zdravljenje?
    AktualnoŽiva M. Brecelj Zakaj potrebujemo aparat za celično zdravljenje?

    Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo je, potem ko na državni ravni za to ni bilo posluha, javnost nedavno pozvalo k darovanju sredstev za nakup nujne naprave Miltenyi Prodigy. Ta bo nekaterim skupinam bolnikov s krvnim rakom omogočila napredno zdravljenje s celično terapijo CAR-T na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana. Kot pravijo v društvu, bi potrebovali vsaj tri take naprave – ena stane dobrih 600 tisoč evrov, saj lahko z eno na leto zdravijo le okoli 10 bolnikov. V Sloveniji jih na zdravljenje trenutno čaka približno 30.